ODBĚR ŠTĚŇAT A KOŤAT, ODČERVENÍ A OČKOVÁNÍ

 

Jednou z největších chyb, kterou mohou zájemci o pořízení štěněte nebo kotěte udělat je, že si nepřekontrolují očkování a odčervení nového člena rodiny. Následky přitom mohou být fatální. Takové kotě nebo štěně může záhy na důsledky neočkování, neodčervení  či chybně provedeného očkování a odčervení i zemřít. Stejným problémem je také předčasný odstav a odběr štěňat a koťat od matky.

 

KUPUJEME ŠTĚNĚ

 

JAK STARÉ?

Dle Ústřední komise pro ochranu zvířat při Ministerstvu zemědělství je minimální věk pro odstav štěněte 50 dní. Štěně zhruba od šesti týdnů věku prožívá tak zvané období rané socializace. Je to období z hlediska budoucího života psa nesmírně důležité, protože v něm získává řadu zásadních informací. Obvykle část rané socializace štěně prožívá u chovatele a část u nového majitele. Správně zvolený termín přechodu je nesmírně důležitý a dobře jej zvládá jen zralé štěně, tedy štěně, které je po fyzické a psychické stránce zralé a je připraveno na pro něj náročný proces odloučení od matky a změnu domova. U většiny štěňat je tedy možné považovat za optimální věk pro odběr asi osm týdnů a více.

JAK OČKOVAT a ODČERVOVAT?

VAKCINACÍ začínáme v šestém týdnu věku. První vakcinace však může být ještě „likvidována“ zbytky mateřských protilátek získaných z mateřského mléka, a tím vzniká tzv. imunitní okno.  Proto je nutné vakcinaci opakovat za 21 dní, kdy již u mláděte žádné mateřské protilátky nejsou. U štěňat se provádí vícenásobné očkování, protože imunitní systém štěněte je vyzrálý až po dvanáctém týdnu věku. V tomto období je již mládě vakcinováno potřetí.  Ačkoliv je ze zákona povinně očkovaná pouze vzteklina, VŠECHNY OČKOVANÉ NEMOCI JSOU PRO PSA SMRTELNÉ!

ODČERVENÍ je často podceňovaný element, přestože parazité, může mít pro štěně trvalé následky nebo způsobit smrt, nemluvě o přenosu na člověka. VĚTŠINA ŠTĚNAT SE JIŽ RODÍ INFIKOVÁNA! nebo se brzy po porodu infikuje prostřednictvím mléka. Proto musíme odčervit celý vrh, i s matkou, a to opakovaně. První odčervení štěňat a feny by mělo nastat již po 14ti dnech od narození a dále pokračovat každých 14dnů až do věku 3 měsíců (tedy 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku štěňat).  Opakované odčervování je velmi důležité, abychom postupně zachytili všechny dozrávající škrkavky. Od 3. měsíce věku štěňat odčervujeme každé 3 měsíce – tj 3., 6., 9. a 12. měsíc věku štěňat. Chovná fena by měla být odčervena během krytí a poté až společně se štěňaty. Během březosti bychom se měli odčervování raději vyhnout.

 

Přibližné očkovací a odčervovací schéma štěněte:

Věk

Očkované nemoci

Odčervení

2. – 3. týden

 

1.       Odčervení

5. týden

 

2.       Odčervení

6. týden

Psinka, Parvoviroza

 

7.   – 8. týden

 

3.       Odčervení

9. týden

Psinka, Parvoviróza, Infekční hepatitida, Parainfluenza, Leptospiróza

 

10. týden

 

4.       Odčervení

12. týden

Psinka, Parvoviróza, Infekční hepatitida, Parainfluenza, Leptospiróza, Vzteklina*

 

13. týden

 

5.       Odčervení

 

*Vzteklina se může očkovat zvlášť za další 3-4 týdny. Dále se očkuje celoživotně každý rok, maximální doba je 18 měsíční odstup mezi vakcinací. (Vyjma starších seniorů, kde se bere ohled na zdravotní stav zvířete, celoživotní proočkovanost, a tím vysoký počet protilátek na dané nemoci.)

 

PROČ?

Proč přibližné schéma? Realita se samozřejmě může +- týden lišit (ne více!) a to proto, že je třeba dodržet jednoduché, ale velmi DŮLEŽITÉ PRAVIDLO. Mezi vakcinací a odčervením měl být VŽDY alespoň týden rozestup. Odčervení a očkování např. v jeden den může způsobit vážné zdravotní komplikace, případně i smrt!

Jednou odčervené, NIKDY odčervené! Proč nestačí odčervit štěně jednou? Parazité mají určitý životní cyklus. V těle se tak nachází zároveň v různých vývojových stádiích (vajíčka, larvy, dospělci). Odčervovací preparát však zabije pouze dospělce! Jednorázové odčervenÍ u chovatele proto nic neřeší, v podstatě si odnesete stejně začervené štěně.

 

Jednoduchými počty tedy zjistíte, že zodpovědný chovatel  vám předá štěně nejméně 8 týdnů staré s očkovacím průkazem, kde budou zaznamenána jedno až dvě očkování, tři až čtyři odčervení!

(Pokud toto vaše štěně nemá, berete na sebe kromě vážného zdravotního rizika, také další náklad nejméně ve výši 1000 – 1500,- Kč.)

 

A PROTO..

A můžu vůbec nějak ovlivnit, zda mě chovatel neklame? Samozřejmě. Například tím, že si pořízení štěněte naplánujete, a budete s chovatelem v kontaktu již nějakou dobu před dnem „D“. Jednoduše vám tak může poslat kdykoliv ofocený očkovací průkaz. Investujte do pořízení svého parťáka na dalších 12-15let trochu času a jeďte se na něj podívat ještě před odběrem, vyplatí se to! Pokud to pro vás není z jakéhokoliv důvodu možné nebo si nejste jistí, kontaktujte nás! Ověříme vaše štěně zdarma za vás!

 

 

 

KUPUJEME KOTĚ

 

JAK STARÉ?

Doporučená minimální doba pro odstav koček je 84. den, tedy tři měsíce. Kočka koťata kojí nejméně do 10. týdne života, teprve poté kotě přechází na pevnou stravu. Druhým důvodem je socializace. Teprve ve 12. – 14. týdnu koťata začínají objevovat svět a začínají si hrát s hračkami, teprve v této době se začínají osamostatňovat. Pokud tedy chcete mít fyzicky i psychicky zdravou kočku, je 12. týdnů minimum, které kotě potřebuje strávit s matkou a sourozenci. Pokud vám někdo nabízí mladší kotě, je to „proti vám i proti kotěti“.

 

JAK OČKOVAT a ODČERVOVAT?

 

S OČKOVÁNÍM se u koťat začíná v 8.týdnu, další přeočkování se provádí v 11.týdnu a dále pak jednou ročně. V tabulce je uvedeno jen absolutní minimum pro očkování koček, tedy očkování proti Herpesviróze, kočičí chřipce (Kaliciviróza), kočičímu moru ( Panleukopenie) a vzteklině. Rozhodně lze však doporučit i očkování proti dalším nemocem, např. proti FeLV, tedy proti kočičí leukemii, která se očkuje též v 8.týdnu.

ODČERVENÍ, pokud bude mít kočka by mělo proběhnout tři až pět dní před jejím krytím a čtrnáct dní před narozením koťátek. Začervení březí kočky by mohlo způsobit komplikace při porodu, případně poškození i úhyn plodů. Další odčervení kočičí mámy se provádí současně s odčervením koťat. Odčervení koťátek se provádí poprvé nejpozději ve čtvrtém, dále v šestém a ve třináctém týdnu věku. Další odčervení je nutné provádět jednou za dva měsíce, a to až do půl roku věku kotěte. U dospělých koček žijících v bytě odčervení provádíme po půl roce, u koček žijících venku každé tři měsíce a při potížích samozřejmě častěji.

 

Přibližné očkovací a odčervovací schéma kotěte:

Věk

Očkované nemoci

Odčervení

4. týden

 

1.       Odčervení

6.týden

 

2.       Odčervení

8. týden

Herpesviróza, Kaliciviróza, Panleukopenie

 

11. týden

Herpesviróza, Kaliciviróza, Panleukopenie, Vzteklina

 

13. týden

 

3.       Odčervení

 

 

PROČ?

Proč přibližné schéma? Realita se samozřejmě může +- týden lišit (ne více!) a to proto, že je třeba dodržet jednoduché, ale velmi DŮLEŽITÉ PRAVIDLO. Mezi vakcinací a odčervením měl být u koček VŽDY alespoň 10 – 14 dní rozestup! Odčervení a očkování např. v jeden den může způsobit vážné zdravotní komplikace, případně i smrt!

Jednou odčervené, NIKDY odčervené! Proč nestačí odčervit štěně jednou? Parazité mají určitý životní cyklus. V těle se tak nachází zároveň v různých vývojových stádiích (vajíčka, larvy, dospělci). Odčervovací preparát však zabije pouze dospělce! Jednorázové odčervenÍ u chovatele proto nic neřeší, v podstatě si odnesete stejně začervené kotě.

 

Jednoduchými počty tedy zjistíte, že zodpovědný chovatel  vám předá kotě nejméně 12. týdnů staré s očkovacím průkazem, kde budou zaznamenána  dvě očkování a nejméně dvě až  tři odčervení!

(Pokud toto vaše kotě nemá, berete na sebe kromě vážného zdravotního rizika, také další náklad nejméně ve výši 1000 – 1500,- Kč.)

 

A PROTO..

A můžu vůbec nějak ovlivnit, zda mě chovatel neklame? SAMOZŘEJME! Například tím, že si pořízení kotěte naplánujete, a budete s chovatelem v kontaktu již nějakou dobu před dnem „D“. Jednoduše vám tak může poslat kdykoliv ofocený očkovací průkaz. Investujte do pořízení svého parťáka na dalších 12-15let trochu času a jeďte se na nej podívat ještě před odběrem, vyplatí se to! Pokud to pro vás není z jakéhokoliv důvodu možné nebo si nejste jistí, kontaktujte nás! Ověříme vaše štěně zdarma za vás!