KDO JE KDO?

CHOVNÁ STANICE/CHOVATEL - množí z lásky k plemeni, snaží se produkovat zdravé a silné jedince, přebírá za svůj odchov zodpovědnost, nemocná nebo nevhodná zvířata na základě testů z chovu vyřazuje. Zvíře od chovatele kupujete VŽDY s průkazem původu, tedy s jasnou informací o třech generacích nazpět – jaké získali hodnocení za exteriér, výkonnostní zkoušky, zdravotních testech, atd. (Samozřejmě i zde se nachází výjimky, chovné stanice jsou však VŽDY registrovány a je tak mnohem snazší jakýkoliv problém řešit.)

DOMÁCÍ MNOŽITEL – laické množení doma na gauči nebo na dvorku z důvodu přivýdělku či podporuje mýtus „Fifinka musí mít jednou vrh, aby byla zdravá.“ V lepším případě kupujete voříška, v horším případě „něco jako“ plemeno bez jakýchkoliv  zdravotních testů a záruky, „co“ vám doma vyroste. V případě problému se většinou není na koho obrátit.

MNOŽÍRNA - masová „výroba“ mláďat pouze za účelem zisku.  Tam kde je cílem zisk, je třeba minimalizovat náklady. V nevyhovujících, často  otřesných podmínkách, živoří zvířata - rodiče, kteří  mají za úkol pouze plodit mláďata za každou cenu.  Za zdmi, ve sklepích, v klecích, hlavně tak, aby to pokud možno nikdo neviděl, jsou drženy desítky i stovky zvířat s minimem krmení, vody, pohybu, bez veterinární péče. Koupí mláděte z množírny tento zločin a utrpení podporujete. Pravděpodobnost, že kupujete mazlíčka „s problémem“, zde navíc hraničí s jistotou.

VOŘÍŠEK JAKO VOŘÍŠEK? Aneb když je voříšek oříškem.. Zvířetem „bez PP“ kupujete štěně/kotě, BEZ záruky na vzhled a zdraví v dospělosti, tedy voříška.  Můžete namítnout, že „papíráci“ také trpí na různé nemoci.  Ano!  A právě proto jsou povinni podstupovat řadu testů  dysplazie a luxace velkých kloubů, rentgeny, zákaly očí a další oční vady, EKG, atd. Z průkazu původu se dozvíte, jak tyto testy dopadly  tři generace nazpátek a rovněž  dostanete štěně/kotě s výsledkem těchto testů .  Žádný „čistokrevný pes/kočka  bez PP“ tyto testy NEMÁ!  O kolik tedy stoupá riziko, že je toto zvíře bez PP postižené nebo alespoň geneticky zatížené  (přenáší vadu na potomky)?   Voříšci jsou přece ale odolní, ne? Voříšek, tedy pouliční směs,  jistě ano. Kulhavý Bertík s těžkou dysplazií a šedým zákalem nebo šelestem na srdci  těžko předběhne zdravého Alíka, to dá rozum. Na rozdíl od „skoro papíráka“¨, kde nerozhoduje příroda, ale člověk. Inzerát nabízející zvíře toho kterého plemene bez PP ,  tedy z logiky věci neříká nic jiného, než kupte si se slevou lístek do loterie! Vzali jsme dva rodiče, kteří z nějakého důvodu neprošli testy, neprošli uchováním, nebo jsou sami kříženci, a tady nás máte!

Je to naprosto stejné jako s padělky oblečení a elektroniky, které „frčely“ v 90.letech. Stejně bohužel často  končí i „neznačková/laciná“  štěňátka/koťátka.  Po pár týdnech u popelnic.